Burza jednokomórkowa

Naukowcy z Advanced Cell Technology, firmy z Kalifornii, stwierdzili w sierpniu, że pojedyncza komórka pobrana z ludzkiego embrionu z ośmioma komórkami może być czasami namawiana do produkcji embrionalnych komórek macierzystych, co sugeruje, że taka biopsja może być sposobem na wygenerowanie nowych linie komórkowe przy jednoczesnym zachowaniu zarodków. Raport, opublikowany w Internecie przez czasopismo Nature , wzbudził znaczne kontrowersje, między innymi dlatego, że zarówno wstępne oświadczenie prasowe czasopisma, jak i wywiad podcast z udziałem starszego pisarza Roberta Lanzy sprawiły wrażenie, że powstały dwie nowe linie bez niszczenia jakichkolwiek zarodków. Po raz pierwszy zrobiliśmy to, aby w rzeczywistości stworzyć ludzkie zarodkowe komórki macierzyste, nie niszcząc samego zarodka , powiedział Lanza w podkaście.2 Wręcz przeciwnie, wszystkie 16 zarodków z ofiarą zostało zniszczonych podczas eksperymentów. fakt, który został stwierdzony, choć nie podkreślono, w artykule. Łącznie 91 komórek (zwanych blastomerami) pojedynczo usunięto z embrionów we wczesnym stadium i hodowano, w większości przypadków w naczyniach z innymi blastomerami. Dwa z blastomerów dały początek embrionalnym liniom komórek macierzystych. Wyniki – wraz z niepublikowanymi pracami autorów – sugerują w zasadzie, że biopsje pojedynczych komórek (które są wykonywane na niektórych zarodkach w klinikach IVF do celów preimplantacyjnej diagnostyki genetycznej) mogą być wykorzystywane do pozyskiwania komórek macierzystych bez niszczenia zarodków.
Natura wydała wyjaśnienia do komunikatu prasowego wkrótce po opublikowaniu w Internecie, a dwa dni później, powołując się na problemy z komunikacją wewnętrzną . Tymczasem wyniki znalazły się w doniesieniach krajowych w mediach jako możliwe rozwiązanie sprzeciwu administracji Busha wobec użycia federalnego fundusze na badania nad nowymi liniami komórek macierzystych. Rzeczniczka Białego Domu była cytowana w doniesieniach prasowych, jednak mówiąc, że nowa technika nie rozwiąże problemów etycznych prezydenta dotyczących wykorzystania embrionów w badaniach. Później w tym samym tygodniu Richard Doerflinger z Amerykańskiej Konferencji Biskupów Katolickich, wybitny krytyk takich badań, wysłał e-mailem reporterów, zarzucając, że badanie zostało fałszywie przedstawione. Ten eksperyment nie pozostawił żywych embrionów i nie rozwiązuje żadnych problemów etycznych – napisał Doerflinger.
Na rozprawie Senackiej Agencji ds. Zasobów Pracy, Zdrowia i Opieki Społecznej, Edukacji i Organizacji Związanych na początku września, Lanza otrzymała obelgi od senatora Arlena Spectera (R-PA), silnego zwolennika badań nad komórkami macierzystymi. To wielkie podbite oko, jeśli naukowcy dokonują fałszywych i niedokładnych przedstawień – powiedział Specter do Lanzy.
Lanza utrzymywał, że był cytowany z kontekstu przez ankieterów i powiedział, że był zszokowany krytyczną reakcją. Nasz artykuł był w 100% poprawny – powiedział. To oczywiste, że dzieje się tutaj dużo polityki.
Zaawansowana technologia komórkowa miała kłopoty finansowe, ale jej cena akcji spadła po publikacji Nature, a urzędnicy firmy wyraźnie mają nadzieję, że linie komórkowe wykonane przy użyciu tej techniki staną się uprawnione do finansowania badań federalnych. Jednak James Battey, Jr., przewodniczący NIH Stem Cell Task Force, powiedział, że wątpi, że nowa metoda uciszy obawy niektórych krytyków Na przykład, powiedział, że nie jest pewne, że usunięcie komórki z zarodka z ośmioma komórkami nie wyrządza szkody, mimo że setki pozornie zdrowych niemowląt urodziło się z zarodków poddanych procedurze testów genetycznych. Nie wiadomo także, czy pojedynczy ludzki blastomer może rozwinąć się w zarodek, jak to jest możliwe u zwierząt. Przypuszczam, że nie ma całkowitej pewności co do tych kwestii, będą osoby, które uznają ten protokół za moralnie i etycznie problematyczny – przewiduje Battey.
Author Affiliations
Dr Okie jest współtwórcą redaktora czasopisma.

[hasła pokrewne: rentgen zęba, skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, rehabilitacja neurologiczna warszawa ]
[podobne: woblery allegro, prospan syrop, infanrix hexa cena ]