Hemostaza i zakrzepica: podstawowe zasady i praktyka kliniczna

Zakrzepica jest główną przyczyną zgonów w świecie zachodnim, ponad połowa populacji umiera na zawał mięśnia sercowego, udar lub zatorowość płucną. Już nie tylko dziedzina hematologii, pole hemostazy i zakrzepicy jest obecnie istotnym elementem kardiologii, pulmonologii, neurologii, pediatrii, medycyny naczyniowej i chirurgii. Biorąc pod uwagę medyczne znaczenie hemostazy i główne postępy w zrozumieniu jej mechanizmów, diagnostyki i terapii, hemostaza i zakrzepica były złotym standardem wśród podręczników rozpowszechniających te postępy od czasu debiutu w 1982 roku. Szybka ekspansja wiedzy sprawia, że piąta edycja Hemostasis i Thrombosis jest dobrym zamiennikiem poprzedniej edycji, opublikowanym w 2001 roku. Samuel Goldhaber zastąpił emerytowanego Jacka Hirsha jako jeden z redaktorów, kontynuując w ten sposób praktykę dodawania nowych redaktorów do dostarczania energii. i skórka do nowych wydań. To wydanie jest encyklopedyczną, wyczerpującą i szczegółową prezentacją aktualnego stanu pola.
Lista autorów 123 rozdziałów książki czyta, w większości, jako kto jest kim w tej dziedzinie. Lista ta wydłużyła się od poprzedniej edycji i wspaniale jest widzieć uczestniczących w niej młodych członków. Nowa treść została dodana, a książka powiększyła się o około 300 stron. Białka Z, trombopoetyna, receptory płytek, zakrzepowa plamica małopłytkowa i ADAMTS13 mają szczególny nacisk. Ważny interfejs z medycyną sercowo-naczyniową, szczególnie aterotrombozy, jest znakomitym dodatkiem; sekcje dotyczące klinicznych zdarzeń zakrzepowo-zatorowych zostały znacznie rozszerzone.
Nieuchronnie, nawet w obszernym podręczniku, nie można znaleźć wszystkich odpowiedzi. Aby ustalić, czy zawartość może mi pomóc w mojej praktyce klinicznej, przez kilka tygodni czytałem sekcje dotyczące każdego pacjenta, którego widziałem. W świetnej sekcji dowiedziałem się o zakresie krwawienia w zespole Ehlersa-Danlosa. Co się stanie, jeśli poziom d-dimerów okaże się wyjątkowo wysoki u zdrowego pacjenta. Książka nie miała odpowiedzi. Martwica spowodowana warfaryną. Książka miała wyjątkowy zasięg. Zespół przeciwciał antyfosfolipidowych. Relacja z tematu była dobra. Łatwe siniaczenie. Zakres był taki sobie. Choroba von Willebranda. Zasięg był doskonały. Czynnik V Leiden. Informacje na temat analiz chemicznych, diagnostyki laboratoryjnej i genetyki były w porządku, ale nie mogłem znaleźć informacji na temat aktualnych zaleceń dotyczących zarządzania w indeksie. Informacje mogą tam być, ale nie mogłem ich zlokalizować. Ogólnie rzecz biorąc, prawie wszystkie moje zapytania zostały rozwiązane.
W następnej edycji istnieje kilka możliwości poprawy. Mimo że książka jest drukowana w dwóch kolorach, potencjał projektu nie jest w pełni zrealizowany. Tytuły i nagłówki są podświetlone na niebiesko, podobnie jak tabele. Jednak wszystkie diagramy i ilustracje są czarno-białe. Wprowadzenie odcieni czerni i błękitu w skomplikowane figury znacznie poprawiłoby transmisję treści. W skrócie, kolor jest używany dekoracyjnie, nie heurystycznie. Na początku książki znajduje się czterokolorowy podpis – struktura typowa dla wcześniejszych tekstów Byłem zaskoczony, że w tej erze komputerowej, kiedy sprzedaż podręczników maleje, wydawca nie zapewnił czytelnikom cyfrowego dostępu do referencji i wyszukiwania tekstów. Chociaż wiele osób nadal nie chce czytać całej książki na ekranie komputera, brakowało na przykład możliwości wyszukiwania, łączenia indeksu i dostępu do referencji. Gdyby zostały dostarczone, poszukiwanie odpowiedzi na moje pytania kliniczne mogło być bardziej skuteczne.
Sfinalizowana wersja rozdziału 76 nie jest zawarta, ponieważ nie była dostępna w czasie prasy do włączenia do książki . Każdy wielojadunkowy podręcznik tego zakresu ma problemy z terminowym otrzymaniem manuskryptów, ale istnieje rutynowo plan radzenia sobie z brakujący rozdział. Nie jest jasne, jaki temat jest nieobecny w książce i zawsze będę się zastanawiał, czy odpowiedź na nieudane poszukiwania była w tym rozdziale.
Te drobne niedociągnięcia stanowią jednak znakomitą, dość cenową książkę, która pozostaje standardem referencyjnym, dostarczając ogromnej ilości aktualnych informacji na temat hemostazy, zakrzepicy i biologii naczyniowej zarówno na poziomie podstawowym, jak i klinicznym.
Bruce Furie, MD
Harvard Medical School, Boston, MA 02115

[przypisy: kosmetyki z morza martwego, lekarz pediatra poznań, pediatra po angielsku ]
[więcej w: rentgen zęba, kreatyna monohydrat efekty, kryteria wyrównania cukrzycy ]