W poszukiwaniu pamięci: pojawienie się nowej nauki umysłu

W swej w dużej mierze autobiograficznej książce W poszukiwaniu pamięci laureat nagrody Nobla, Eric Kandel, zabiera nas w objazdową podróż po dwóch uzupełniających się podróżach – jednej prywatnej, jednej profesjonalistce. Kandel wyjaśnia transformację psychiatrii z dominującej psychoanalizy opartej na freudii do nauki molekularnej zdolnej do rozwiązywania nieprawidłowości behawioralnych pod względem biologii molekularnej i ekspresji genów. Rozważając swoje życie, Kandel szybko wskazuje, że dla niego nauka nie jest samotną działalnością, ale musi być zintegrowana z pełnym życiem, które obejmuje rodzinę i przyjaciół. W całej książce, hojnie chwali i daje uznanie kolegom, studentom, przyjaciołom i członkom rodziny za wzbogacenie swojego stypendium i życia. Kandel opisuje swoją młodość w Wiedniu, traumę antysemityzmu i powstanie nazistów w Austrii, które zmusiły jego rodzinę do ucieczki i emigracji na Brooklyn w Nowym Jorku. Podobnie jak wielu jego wiedeńskich rówieśników-imigrantów, Kandel ma miłość do romansu, kultury i intelektu Wiednia, która przetrwała w jego rozwijającym się życiu intelektualnym, a jej kulminacją było zaproszenie rządu austriackiego, by triumfalnie powrócił jako laureat Nagrody Nobla i bohater naukowy Austriackie narodziny. Wydaje się, że z austriackiego punktu widzenia – niepokojące czasy – po wiedeńskim, zawsze wiedeńskim. Kandel zażądał jednak, aby cena jego powrotu obejmowała sympozjum o Austrii i Holokauście.
W trakcie studiów licencjackich w Harvard College jako główny wykład historii i literatury, Kandel starał się zrozumieć swoje dziedzictwo, a przy okazji starszej pracy honorowej przeanalizował pracę trzech austriackich pisarzy, którzy rozciągali spektrum polityczne od liberalnego do narodowego socjalisty (nazisty). W tym też czasie Kandel, za pośrednictwem uczennicy Radcliffe, Anny Kris i jej rodziców, zauroczył się intelektualizmem ruchu psychoanalitycznego i jego dążeniem do zrozumienia ludzkich zachowań w kategoriach racjonalnych. W związku z tym postanowił zostać psychoanalitykiem medycznym i uzyskać dyplom medyczny. W akcie skrajnej elastyczności (być może lekcji dla wszystkich komisji przyjmujących), New York University School of Medicine zaakceptowała Kandel na podstawie zapisu akademickiego, który nie zawierał wymaganych kursów przedmedycznych, ze zrozumieniem, że ukończy Kursy przed jego immatrykulacją.
Kandel odnalazł podstawowe lata nauki w szkole medycznej, ale nie podobały mu się doświadczenia kliniczne z późniejszych lat. W ostatnim roku szkoły medycznej wybrał 6-miesięczne obieralne zajęcia z mózgu w laboratorium Harry ego Grundfesta na Uniwersytecie Columbia. Jak wspomina Kandel, gdy Grundfest, znany neurofizjolog, zapytał Kandela, w jaki sposób chciał spędzić czas w laboratorium, Kandel odpowiedział, że chce zlokalizować miejsca w mózgu zawierające id, ego i superego. Grundfest, rozbawiony, odpowiedział, że taki projekt był niewykonalny i zbyt skomplikowany, i sugerował, że Kandel powinien zrobić lepiej, aby badać elektrofizjologię powiązanych odpowiedzi neuronalnych u raków; Kandel uczynił to i podczas tego procesu nauczył się podstawowej lekcji na temat planowania wydajnej pracy w nauce.
Fascynacja Kandem Freudem i psychoanalizą trwa do dziś i jest widoczna w jego książce
[hasła pokrewne: certyfikat pierwszej pomocy, kosmetyka estetyczna warszawa, kalkulator bim ]
[przypisy: rentgen zęba, kreatyna monohydrat efekty, kryteria wyrównania cukrzycy ]